Unit Price - Lesson

deck thumbnail

by The Small But Mighty Teacher

Price: 250 points or $2.5 USD

Subjects: math,specialed

Grades: 5,6,7,8

Description: This interactive activity will engage your students as they learn and practice calculating the unit rate of an item! This is great for distance or digital learning. Students first review how to complete this skill, then will show you what they know with independent practice.