by Creative Curriculum Connections
Price: 300 points or $3 USD
Subjects: math,specialed
Grades: 3,4,5,6,7
Description: Students are provided with two items and their price points. Students are also given an increment of money for which they have to "spend". Students need to identify if they have enough money to purchase both items. They will have to add the two items to find a total cost to determine this. This life skills based lesson is loaded with some St. Patricks Day fun!