Dollar Over- Food

deck thumbnail

by Mrs. Bradford

Price: 25 points or $0.25 USD

Subjects: math

Grades: 13,1,2,3,4

Description: Use the Dollar Over or Next Dollar system to determine how much money you would need to purchase the item. IEP Goal Addressed:Given a picture of an object with a designated price labeled, STUDENT will identify the amount of dollars needed to purchase the item, by rounding up to the next dollar, with 75% accuracy.