Price: 150 points or $1.5 USD
Subjects: math,multiplicationAndDivision
Grades: 3
Description: Practice solving word problems about products, or finding the total number of objects in each group. Students will use multiplication to solve related word problems, Each correct answer will help students uncover a fun fact about bees, maximizing engagement and fun! Problems are aligned to the Common Core State Standards 3.OA.A.1.