Multiplication Basics: Label Arrays

deck thumbnail

by Kickin' It With Class

Price: 250 points or $2.5 USD

Subjects: math

Grades: 2,3,4

Description: This is an adorable gingerbread themed set of 24 cards to practice labeling arrays and finding the product. Perfect for the beginning of a unit when students are learning use multiplication models! Each card requires students to label the row, column, and product.